YHTEISTÄ LINJAA EI LUODA PAKOLLA – VASTINE LEO RINTASELLE OSA 2

MIELIPIDEKIRJOITUS LÄNSI-UUSIMAA 18.2.2020

Vihreiden, niin yhdistyksen kuin valtuustoryhmänkin toiminta perustuu jokaisen jäsenen kunnioittamiseen yksilönä. Meillä ei ole yhteisiä, kollektiivisia mielipiteitä tai yhteisiä, kaikkia sitovia päätöslinjauksia. Perusarvomme ovat samanlaisia, joten esimerkiksi luonto- tai ihmisarvoihin liittyvissä kysymyksissä meillä on selkeä yhteinen linja. Mutta yhteistä linjaa emme luo pakolla tai käskyillä, vaan yhteisellä arvopohjalla. Sen sijaan monet kuntapolitiikan asiat jakavat myös meidän mielipiteemme ja näkökulmamme. Ja se on meillä täysin sallittua. Me arvostamme erilaisia mielipiteitä ja koemme niistä keskustelun rikkautena. Meillä ei ole ns. ryhmäkuria valtuuston äänestyksissä ja olemme tähän linjaan hyvin tyytyväisiä. Jokainen seisoo oman päätöksensä takana itsenäisesti. Meillä ei voi mennä ryhmäpäätöksen taakse piiloon. Meillä on vahvat yhteiset tavoitteet, jotka löytyvät Lohjan Vihreiden kotisivuilta (www.lohjanvihreat.fi) kohdasta Kuntavaaliohjelma. Siellä on listattuna ne 15 tavoitetta, joiden taakse olemme kaikki sitoutuneet. Se, miten kyseisten tavoitteiden saavuttamista parhaiten edistetään, on jokaisen jäsenen itse harkittavissa.

Talouteen liittyviin kokonaisuuksiin, kuten talouden tasapainottamisohjelman työstämiseen ja tehtyjen päätösten noudattamiseen olemme sitoutuneet ryhmänä. Kuluvan valtuustokauden aikana olemme saaneet sekä viranhaltijoilta että muiden valtuustoryhmien edustajilta kiitosta yhteistyö- ja keskustelutaidoistamme. Näistä pidämme kiinni jatkossakin ja pyrimme kehittämään yhteistyötä muiden valtuustoryhmien ja kunnallisjärjestöjen kanssa entistä paremmaksi. Tätä tavoitetta ei kuitenkaan viedä eteenpäin näillä lehtikirjoittelulla tai vastakkainasetteluilla, joten Vihreiden osalta kirjoittelu tästä aiheesta päättyy tähän. Keskustelemme sen sijaan mielellämme toiminnastamme niin valtuustoryhmänä kuin yhdistyksenäkin kaikkien aiheesta kiinnostuneiden kanssa. Valtuutetut ovat koolla Monkolassa aina valtuustoviikoilla maanantai- ja keskiviikkoiltaisin ja yhdistyksen hallituksen kanssa voi sopia tapaamisen vaikkapa sähköpostitse (lohjan.vihreät@gmail.com).

Tervetuloa tutustumaan ja keskustelemaan!

Lohjan Vihreät

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: